Moja kuchenna piątka – kuchnia tradycyjna. Konkurs!

Dzień dobry!

W dzisiejszym odcinku chciałabym napisać trochę o kuchni tradycyjnej, a konkretniej o tym, dlaczego warto do niej wracać. W związku z tym wpisem będę mieć dla Was niespodziankę, więc czytajcie uważnie ;)

kulinarna piątka(N)

1. Jak sama nazwa wskazuje kuchnia tradycyjna to tradycja, a tradycje należy zachowywać. Czasami potrawy, które znamy dziś i bez wątpienia kojarzymy z narodową kuchnią polską zmieniały się na przestrzeni wielu lat. Było tak chociażby z bigosem. Dziś wiemy, że przyrządza się go z kapusty kiszonej oraz białej, a także kiełbasy, boczku i grzybów. Kiedyś z kolei nie było w nim w ogóle kapusty, ale za to była… ryba. Warto więc poszperać nieco na temat tego co jemy i zastanowić się jak będą wyglądać te dania za jakieś 100 lat ;)

2. Mówiąc kuchnia polska ciężko jest pomyśleć  o jednej konkretnej potrawie. Pewnie każdemu z nas na myśl przychodzi coś innego, a dzieje się tak ponieważ tradycyjna kuchnia polska jest podzielona na regiony. Dla Wielkopolski charakterystycznym daniem są chociażby „pyry z gzikiem”, dla Podhala sery jak choćby „oscypek”, a dla Śląska „golonka”. Podróżując po Polsce powinniśmy spróbować choćby jednego tradycyjnego dania.

3. Niektóre przysmaki nazywamy regionalnymi ze względu na fakt, iż są przygotowane z lokalnych produktów. Wobec tego są one łatwo dostępne i nie musimy jeździć po całym świecie szukając jednego składnika. Dzięki temu promujemy lokalnych producentów, ale też doceniamy to co mamy pod ręką.

4. Podejrzewam, że każdy z nas bez problemu potrafi rzucić nazwami kilkunastu potraw z tradycyjnej kuchni polskiej. Jednak ilu z nich mieliśmy okazję spróbować? A ilu próbowaliśmy dokładnie w tym regionie, z którego pochodzą? Warto znać nie tylko same nazwy, ale też tradycyjny smak potrawy. Wspaniale, że dobrze orientujemy w kuchni światowej i bez problemu potrafimy powiedzieć jak wygląda czy jak smakuje sushi, ale powinniśmy też doceniać nasze lokalne smaki.

5. Czasami przeszukujemy internet w poszukiwaniu nowej potrawy, którą moglibyśmy zabłysnąć wśród naszych gości. Myślę, że przyjemnym zaskoczeniem dla nich mogłyby być  również tradycyjne potrawy, które przygotowalibyśmy z przepisów znalezionych w babcinym zeszycie czy jakieś starej książce lub gazecie. W mojej rodzinie mamy sporo przepisów, które są gromadzone od lat i rzeczywiście często do nich wracamy.

Źródła:

* http://www.kulinarnawyspa.pl/kuchnia-staropolska-bigos/

* http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/kuchnia-polska_185.html

KONKURS!

Dzięki uprzejmości Gminy Siedlec (woj. wielkopolskie), w której mieszkam otrzymałam kilka książek o naszej lokalnej kuchni tradycyjnej, a także piękne publikacje w języku polskim, niemieckim i angielskim. Książki  zostały wydane z okazji jubileuszowego Święta Świni, które jest tu organizowane. Zawierają wiele pięknych zdjęć oraz przepisów na różne dania. Publikacje z kolei opisują produkty lokalne z Regionu Kozła oraz przepisy z ich wykorzystaniem.

Aby wziąć udział w konkursie i wygrać jedną z nagród należy:

1. Polubić fanpage mojego bloga na facebooku.

2. Udostępnić na facebooku grafikę konkursową (znajdziecie ją na fanpage’u).

3. Odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto promować kuchnię lokalną i dlaczego?”. Odpowiedź należy zamieścić w komentarzu do wpisu pod tytułem  ”Moja kuchenna piątka – kuchnia tradycyjna” lub pod wpisem konkursowym na facebook’u.

Laureatami konkursu zostaną 2 osoby, które spełnią wszystkie powyższe warunki i udzielą najciekawszej odpowiedzi.

Konkurs trwa od 15 do 20 lutego 2015 roku.

Regulamin dostępny tutaj

2 przemyślenia na temat “Moja kuchenna piątka – kuchnia tradycyjna. Konkurs!

  1. Zawsze warto promować lokalną i tradycyjną kuchnię. Pozwala nam to poznawać różne regiony od tej wg mnie najciekawszej strony. Jedzenie przede wszystkim łączy ludzi, a próbowanie potraw regionalnych pozwala nam poczuć się jak prawdziwy „mieszczuch”.Kuchnia regionalna jest naszym dobrem i powinniśmy o nią dbać oraz przekazywać dalszym pokoleniom. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>